​ד"ר מייק בלום מומחה לאורתודוטיה 

ד"ר מרינה בלום רופאת שיניים

מי זקוק ליישור שיניים

למרות שרוב האנשים שמחפשים טיפול אורתודונטי רוצים שינוי אסתטי בחיוך שלהם ישנם אנשים רבים שזקוקים לטיפול אורתודונטי מטעמי בריאות

אורתודנטיה, יישור שיניים עוסקת  בשיפור מראה השיניים והפנים. ישנן ארבע סיבות עיקריות לפנייה לטיפול אורתודנטי:

· שיפור מראה השיניים והפנים.

· שיפור ותיקון תפקוד השיניים וסגירה.

· שיפור ותיקון מצבים בהם סגירת השיניים אינה תקינה, ועשויה לגרום נזק לשיניים, למפרקים ולחניכיים בטווח הארוך.

· לשפר את עמדת השיניים, לפני טיפולים דנטליים אחרים.

 

מראה פנים ושיניים

 

מראה אסתטי של השיניים, חשוב ומשמעותי מאוד, שכן הוא משפיע על המראה הכללי של הפנים, ותורם לחיזוק הדימוי העצמי והחברתי של כל אחד, לרבות ילדים. נביא מספר דוגמאות לשיפור מראה הפנים בעקבות טיפול אורתודנטי:

בתמונות מס' 1,2  נראה שיפור והפחתה משמעותית בבליטת השיניים החוצה, לעומת המצב שלפני הטיפול .בתמונות מס' 3,4  נראה שיפור ניכר בפרופיל של הנער, שהושג ע"י טיפול במכשור אורתודנטי ייחודי.

Show More

תפקודי לעיסה

 

שיניים שאינן נסגרות כראוי עשויות לגרום לקשיים בעת האכילה, וכן, הן עשויות לגרום לבעיות במפרקים.   אנשים הסובלים מליקויי-סֶגֶר עשויים להתקשות ולחוש מבוכה בעת אכילה, מכיוון שאינם יכולים להשתמש בשינים הקדמיות על מנת לנגוס באוכל, הם יכולים רק ללעוס את האוכל בעזרת השיניים האחוריות.

בריאות דנטלית

חלק מליקויי-הסֶגֶר, עשויים לגרום נזק לשיניים ולרקמות הרכות, אם מותירים אותם ללא טיפול.

ידוע, לדוגמא, שככל שהשיניים החותכות בולטות יותר, הן פגיעות יותר לטראומה. הפחתת הבליטה, אם כן, אינה רק עניין והישג אסתטי , אלא מביאה להפחתת הסיכון לטראומה, נזק וסיבוכים דנטליים בטווח הרחוק.

 

"יחסי סגירה" אחרים של השיניים, עשויים אף הם לגרום לבעיות בטווח הרחוק. בתמונה הראשונה לדוגמא, נראה סגירה קדמית הפוכה, וסטייה של הלסת התחתונה, אצל ילדה בת 9.  ללא טיפול, מתקיימת שחיקה של השיניים החותכות התחתונות כנגד העליונות, בעת לעיסה בשתיהן.  סטייה מתמשכת של הלסת התחתונה, עשויה ליצור שחיקה משמעותית של השיניים, כפי שניתן לראות בתמונות , אצל אישה כבת 50.  מצב זה עשוי להוביל בטווח הארוך לנזק במפרקים.  על מנת לשמור על השיניים ועל בריאות טובה, שתי מטופלות שתוארו להלן, זקוקות לטיפול אורתודנטי, שיסיר את הסגירה ההפוכה ויסדיר את תנועת הלסתות.


 

Show More

נסיגת חניכיים סביב שיניים חותכות תחתונות, עשויה להיגרם הן ע"י סגר-קדמי-הפוך –טראומטי, הדוחף את השיניים החוצה מהחניכיים ומתמיכת העצם (תמונה ראשונה), או כתוצאה ממִנְשַׁךְ-עמוק, שחושף את החניכיים הרחק מהשיניים.


שיניים ישרות, בניגוד לעקומות, קל יותר לנקות והן אף יכולות למנוע דלקות חניכיים.

Show More

טיפול אורתודנטי הקודם לטיפול שיקום הפה

 

במקרים רבים, נחוץ טיפול אורתודנטי כתנאי מקדים לטיפול שיקום הפה.  שינוי במרווחים בין השיניים או שינוי בעמדת השיניים נעשים על מנת שניתן יהיה להשיג בטיפול השיקומי, את התוצאה האסתטית הטובה ביותר.

Show More

ישנם מקרים בהם יש צורך להזיז  את השיניים, על מנת שניתן יהיה למקם שתלים דנטאליים.  ללא הזזה שכזו,יתכן ולא יהיה מקום לשֶׁתֶל, וכן ייתכן סיכון לפגיעה בשיניים הסמוכות במהלך הנחת השתל.

באיזה גיל רצוי להיבדק?

הבדיקה הראשונה צריכה להיעשות בין הגילאים 8-10.

 

האם קיימת הגבלת גיל לטיפול אורתודנטי?

עקרונית ניתן לבצע טיפול אותודנטי במבוגרים בכל גיל, מגבלות אפשריות קשורות בד"כ במצבו הבריאותי של המטופל, יכולתו לשתף פעולה, והמצב הבריאותי של השיניים.  עבור מבוגרים המבקשים טיפול אותודנטי, ישנן מערכות אסתטיות חדשות, שהופכות את הטיפול לנוח וחברותי יותר